درباره وبلاگ:


آرشیو:


طبقه بندی:


آخرین پستها :


پیوندها:


نویسندگان:


آمار وبلاگ:Admin Logo themebox

دلایل عقب افتادگی ایران چیست؟

نوشته شده توسط:هاشمی
دوشنبه 26 شهریور 1386-12:09 ب.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

دلایل عقب افتادگی ایران چیست؟

                                                    

خیلی وقت بود این سوال برای من پیش آمده بود علت  اینکه کشورمان ایران با آن تمدن بزرگ و با شکوه چرا اینهمه عقب افتاده و از لحاظ علمی و تکنولوژی چرا از کشورهای غربی اینقدر فاصله داریم برای همین تاریخ ایران بعد از اسلام تا قبل انقلاب را مطالعه کردم هر چند بعضی از کتاب ها از سلسله  یا از افرادی به نوعی جانب داری یا بعکس بدگویی کرده بودند اما با جمع بندی همه آنها می توان به نتایجی  مفیدی رسید . دلیل اینکه تاریخ بعد از اسلام را مطالعه کردم این بود که در دوره پس از اسلام مسلمانان بسیار پر قدرت و متمدن بودند و اروپائیان در توحّش  و عقب ماندگی به سر می بردند . پس لازم ندیدم دوره قبل از اسلام را مطالعه کنم.

طبق چیزهایی که قبلا در مورد عقب ماندگی ایران شنیده بودم و اکثراً مغولان را عامل عقب ماندگی ایران می دانستند ابتدا تاریخ اسلام تا مغول را بررسی کردم که واقعاً شگفت انگیز بود تاریخ این دوره مملو از دانشمندان ، شاعران  بزرگی بود که هر کدام برای خود جایگاه ویژه ای داشتند و بسیاری از آنان اکنون از بزرگان علم و دانش ایران و جهان شناخته می شوند از لحاظ حکومت و قدرت نظامی نیز این دوره دارای حکومتها و پادشاهان قدرتمندی بوده است اما آن چیزی که مشهود بود اینکه با وجود حکومتهای قدرتمند اکثر این حکومتها تحت فرمان حکومت عباسیان بودند و سلطنت خود را وابسته به آنها می دانستند هر چند اکثر این حکومتها می توانستند حکومت عبّاسیان را مغلوب کنند و خود مستقلاً حکومت کنند ولی بنا به دلایلی از جمله اینکه اکثر مردم ایران در آن زمان اهل مذهب تسنن بودند و خلفای عباسی را جانشینان پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) می دانستند، این حکومتها ترجیح میدادند  دست به چنین اقدامی نزنند. می توان گفت تا قبل از حمله مغول به ایران هیچ حکومت مستقلی بوجود نیامده بود و ایران عملا دارای استقلال نبود چون تمامی این حکومتها بعنوان حکومتهای محلی حکومت می کردند .

و اما دوران پس از حمله مغول به ایران که تمامی دوستان کم و بیش از دلایل حمله و فجایعی که مغولان در ایران به بار آوردند اطلاع دارند . اما آن چیزی که براحتی می توان دریافت اینکه همین مغولان وحشی که آنقدر جنایات هولناک و ویرانی های  زیادی به بار آوردند پس از چند دهه که با فرهنگ و تمدن ایران آشنا شدند کم کم میل به خونریزی و ویران کردن را از دست دادند و به علم و دانش علاقمند شدند و  تا جایی که زبان رسمی سر تا سر قلمرو  مغولان زبان فارسی  شد و تا حدودی کتابخانه ها و دیگر مکانهایی که ویران کرده بودند را از نو بنا کردند هر چند که ویرانی هایی که به بار آورده بودند به این زودی ها قابل جبران نبود اما با این وجود دانشمندان بسیاری پس از حمله مغول و حکومت مغولان و سلسله های پس از آنها  از جای جای ایران پا به عرصه ظهور گذاشتند . یعنی تمدن و فرهنگ غنی مردم ایران مغولان وحشی را در خود  حل کرد و تمدن ایران با حمله ویرانگر مغول نیز پا برجا ماند تا اینکه با تاسیس  سلسله صفوی قدرت و استقلال ایران را باز گرداند و در این عصر بود که تمدن ایران اسلامی به اوج خود رسید و نفوذ هر بیگانه ای را در ایران تقریبا قطع کرد همانطور که اکثر دوستان اطلاع دارند در عصر صفوی ایران از قدرت نظامی و اقتصادی خوبی برخوردار بود . امپراتوری عثمانی که در آن زمان از  قدرتهای بزرگ محسوب می شد  که اروپائیان نیز از مهار قدرت این امپراتوری عاجز بودند اما ایران با قدرت در مقابل این امپراتوری ایستاده بود .در دوره صفویه ایران دارای پیشرفتی خوب و قدرتی مهم در منطقه و جهان محسوب می شد پس از صفویه سلسله هایی همچون افشا ریه و زندیه نیز هر چند عمر کوتاهی داشتند اما در همین مدت کوتاه از تمامیت ارضی ایران در مقابل بیگانگان حفاظت کردند  این دو سلسله به دلیل کوتاه بودن عمرشان تاثیر مثبت چندانی روی دانش و علم ایران نداشتند و مانند سلسله های قلبشان حداقل جلوی پیشرفت دانش رعایای خود را نمی گرفتند .

و اما سلسله قاجار

سلسله قاجار از اولین روزی که آغا محمد خان قصد تاسیس آن را کرد با خونریزی و ویران کردن شهرهای آباد ایران شروع شد . روی کار آمدن این سلسله هیچ چیز جز بدبختی و فقر برای ایران نداشت پادشاهان این سلسله هر کدام از دیگری بی کفایت تر  و خوشگذران تر بودند . قرارداد های ننگینی همچون گلستان و ترکمن چای و پاریس و .... که هر کدام به نوبه خود قسمتی از خاک ایران را  به بیگانگان واگذار کرد از پی آمد های حکومت شاهان نا لایق قاجار می باشد . پادشاهان این سلسله بدون استثنا پول پرست و طمّاع و ترسو بودند .چیزی که در این سلسله بسیار به چشم می خورد سعی شاهان این سلسله برای دور نگه داشتن مردم از پیشرفتهای علمی و فرهنگی و بخصوص اجتماعی دیگر کشور های جهان بود با این که  اکثر کشورهای دنیا در آن زمان مدرسه هایی به سبک جدید را تاسیس کرده بودند در هیچ جای تاریخ نشانی به چشم نمی خورد که یکی از شاهان این سلسله دستور بنای مدرسه ای یا جاهایی از این قبیل را داده باشد  مگر اینکه صدر اعظم هایی با لیاقت همچون قائم مقام فراهانی و امیرکبیر که با درایت و کاردانی خود خدماتی ارزنده از این قبیل را به این مرز و  بوم ارائه داده باشند . که متاسفانه این حکومت با درباریان پول پرست و قدرت طلبان بسیار زمینه قتل این دو بزرگ مرد را فراهم کردند و کسانی را به صدارت رساندند که یا نادان و از اوضاع جهان بی خبر و یا بسیار خائن به ایران و مردم بودند . برای نمونه در زمان صدارت حاجی میرزا آقاسی  به ایشان اطلاع می دهند که برای بار کشی اردوی نظامی به ناچار باید از شتر استفاده کنیم ولی چون پای شتران در سنگلاخ و دماغه کوه می لغزید و بواسطه نداشتن سم مجروح می شدند و نمی توانستند بار را به مقصد برسانند ، از جناب صدر اعظم کسب تکلیف کردند ، صدر اعظم نیز دستور ساخت کفش آهنی برای شتران را صادر کرد  زمانی که چهل هزار  تا از این کفش ها آماده شد  کفش ها را امتحان کردند و متوجه شدند که این کفشها  بکار نمی آید !!!  جالب اینکه  جناب صدر اعظم اینقدر آگاهی نداشته که ابتدا امتحان کنند و سپس دستور ساخت بصورت انبوه را بدهند . نمونه های بسیاری از این قبیل نادانی ها و خیانتها و ..... در این دوره وجود دارد که در این جا مجال پرداختن به آنها نمی باشد . اما به نظر من  عامل اصلی که این سلسله در عقب ماندگی ایران نقش اصلی را دارد تقدیم بی چون چرای ایران به بیگانگان از جمله انگلیس و روسیه ( و بعد ها آمریکا ) بود که پس از انقراض سلسله قاجاریه که بدست همان بیگانگان  بود  سلسله ننگین تر پهلوی که بنوعی حکومت کشورهای مزبور بر ایران بود را تاسیس کردند .

دلایل بسیار ی و جود دارد که سلسله قاجار باعث بیشترین عقب افتادگی ایران است  بعنوان مثال انبار  غلات و مواد مورد نیاز مردم که باعث قحطی و گرسنگی و افزایش قیمت آنها تا چندین برابر  در سر تا سر کشور می شد که هر خواننده تاریخی ، را از این اقدامات پادشاهان و درباریان قاجار به تعجب وا می دارد زیرا در تمام کشورهای دنیا  پادشاهان و حکمرانان سعی در بهتر نمودن وضع معیشت و حتی اجبار در آموختن علم و هنر  در میان رعایای خود بودند تا از این طریق پیشرفت و جایگاه کشورشان را در جهان تثبیت کنند . این در حالی بود که پادشاهان قاجار با ایجاد قحطی های ساختگی و غارت اموال رعایای خود ، مردم را از یک زندگی ساده محروم کرده بودند چه برسد به اینکه به علم و دانش اهمیت بدهند  و از مردم گرسنه و محتاج نان شب که  کسی مجال دنبال علم رفتن را نداشت.  از بی لیاقتی  شاهان و درباریان قاجار حرف و حدیث بسیار است در اینجا نمی توان به همه آنها اشاره کرد . البته جالب اینکه نسب قاجار ها به قوم مغول میرسد هر چند که پس از چند صد سال آنها ایرانی محسوب می شوند  ولی انگار کار چنگیز خان مغول را به نوعی دیگر  تکرار کرده اند .

اما خوشبختانه با به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران روند عقب افتادگی ایران قطع شد و جوانان ایران زمین با همتی مثال زدنی به رغم تلاشهای مخرب دشمنان ، بسوی جبران عقب افتادگی ایران پیش می روند و هر روز شاهد موفقیت جوانان ایرانی در عرصه های گوناگون هستیم  هر چند کاستی هایی در این راه وجود دارد ولی با همت دانشمندان و فرزانگان کشورمان ایران استوار تر از همیشه به پیش می رود تا ایرانی در خور نام ایران داشته باشیم.

دوستان عزیز شما نیز نظر خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید

 تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 27 بهمن 1386 08:02 ق.ظ

عظمت خالق هستی

نوشته شده توسط:هاشمی
جمعه 9 شهریور 1386-03:08 ق.ظ

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام به دوستان عزیز

چند وقت پیش همینطور که توی  سایتهای  مختلف گشتی میزدم بطور اتفاقی چند تا عکس جالب دیدم که سیاره ها و خورشید منظومه شمسی رو با چند تا ستاره دیگه مقایسه کرده بود .

تصاویر را  اینجا قرار دادم تا شما دوستان عزیز هم  ببینید .

مقایسه ستارگان بزرگ با سیاره های منظومه شمسی و خورشید بی مقدمه

مقایسه ستارگان بزرگ با سیاره های منظومه شمسی و خورشید بی مقدمه

مقایسه ستارگان بزرگ با سیاره های منظومه شمسی و خورشید بی مقدمه

مقایسه ستارگان بزرگ با سیاره های منظومه شمسی و خورشید بی مقدمهمقایسه ستارگان بزرگ با سیاره های منظومه شمسی و خورشید بی مقدمه

 روی عکس بالا کلیک کنید تا تصویر بالا رو  به اندازه مناسب ببینید

حتما ببیندید؟!!!

 

 تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 20 خرداد 1391 02:11 ب.ظ

آموزش نصب ویندوز XP

نوشته شده توسط:هاشمی
پنجشنبه 1 شهریور 1386-12:08 ب.ظ

به نام خدا

آموزش نصب ویندوز XP رو برای دوستان عزیز که با نصب ویندوز مشکل دارند  آماده کردم که امیدوارم مورد استفاده دوستان قرار بگیره .

کامپیوتر را روشن   میکنیم در هنگام راه ندازی سیستم کلید Delete  را چند بار  میزنیم تا وارد Setup  کامپیوتر شویم.و از منوی ظاهر شده قسمت سمت چپ گزینه دوم را انتخاب میکنیم و قسمت زیر را پیدا کرده و تنظیمات  را مانند زیر انجام می دهیم

First Boot Device                          floppy

Second Boot Device                      CD Rom

Third Boot Device                        Hard Disk   or   HDD-0        

پس از تنظیم این قسمت با زدن  کلید Esc  به منوی اصلی بر میگردیم و قسمت سمت راست روی گزینه save & Exit setup  رفته و کلید Enter را زده در صورت در خواست Y یا N   کلید Y  را میزنیم و اینتر را فشار میدهیم پس از انجام این قسمت تنظیمات انجام شده ذخیره می شود و کامپیوتر ریست میشود .

بعد از انجام مراحل بالا  سی دی ویندوز اکس پی را درون سی دی رام میگذاریم و کامپیوتر را ریست میکنیم بعد از این مرحله  کلیدی را فشار میدهیم تا سیستم از روی سی دی بالا بیاید  وقتی صفحه آبی ظاهر شد Enter  را میزنیم در صفحه بعدF8 را میزنیم در صفحه بعد درایوی را که میخواهیم ویندوز درون آن نصب شود مثلا درایو C انتخاب میکنیم و Enter  را میزنیم در صفحه بعد از میان گزینه های زیر گزینه اول را انتخاب میکنیم.

Format the partition using the NTFS file system ( quick )

Format the partition using the FAT file system ( quick )

Format the partition using the NTFS file system

Format the partition using the FAT file system

Leave the current file system intact ( no change )

و سپس Enter  را میزنیم . در این مرحله دو بار نوار زرد رنگ پر می شود و در آخر نوار قرمز پر می شود که سیستم ریستارت می شود .

در هنگام بالا امدن ویندوز دست به کی بورد نمی زنیم تا کامپیوتر از روی سی دی راه اندازی نشود . اگر اشتباها از روی سی دی راه اندازی شد کافیست فقط کامپیوتر را ریستارت کنیم و دست به چیزی نزنیم تا دوباره سیستم از روی سی دی راه اندازی نشود.

در این قسمت  سیتم خودش کارهای مورد نیاز را انجام می دهد و زمانی که اولین کادر ظاهر میشود  گزینه Customize   را میزنیم از کادر ظاهر شده سر برگ دوم را که  Languages  است را انتخاب میکنیم  و در قسمت پایین در کادر های  پایین  هر دو را تیک میزنیم  و بعد به سر برگ اول رفته یعنی Regioaloption      در کادر اول   Farsi   و در کادر پایین  گزینه Iran    را انتخاب می کنیم . و بعد ok  را می زنیم و بعد  Next   را میزنیم در قسمت بعد در دو کادر نامی مینویسم  و Next  را می زنیم در مرحله بعد شماره سریال ویندوز را وارد می کنیم و Next   را می زنیم در مرحله بعد نیز در دو کادر بهتر است یک پسورد بنویسیم تا سیستم ما از نفوذ دیگران در امان باشد به این صورت که در کادر اول پسورد را مینویسیم و در کادر بعد پسورد را تکرار می کنیم و در آاخر گزینه   Next را می زنیم در کادر بعد نیز از لیست موجود تهران را انتخاب میکنیم و Next  را می زنیم  معمولا دیگر نیازی به انجام کاری نیست تا زمانی که کامپیوتر ریست شود.

وقتی که کامپیوتر  ریست شد و  پس از صفحه سیاه رنگ  معمول ویندوز صفحه ای ظاهر می شود که در قسمت سمت راست گوشه پایین  کلید سبز رنگی قرار دارد به اسم Next  آن را میزنیم در صفحات بعد هم next  را می زنیم وقتی به صفحه ای رسیدیم که در آن از شما یوزر نیم خواسته شده  فقط در کادر اول نامی بنویسید و بقیه را خالی بگذارید و Next  را بزنید و سپس در قسمت سمت راست گوشه پایین گزینه Finish   ظاهر میشود که آن را انتخاب میکنیم که بعد از انجام این قسمت وارد ویندوز می شویم حالا ویندوز آماده استفاده است که درایوهای صدا گرافیک و مودم را نصب می کنیم .

 

 

 تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 27 بهمن 1386 08:02 ق.ظ

حکایتی از مثنوی مولانا

نوشته شده توسط:هاشمی
پنجشنبه 1 شهریور 1386-12:08 ب.ظ

به نام خدا

دوستان عزیز حکایت جالبی از مثنوی مولانا رو براتون می ذارم  امیدوارم مورد توجه شما  قرار بگیره

مردی هر روز صبح ، با مقداری دنبه سبیل خود را چرب می کرد و سپس به مجلس خوش گذارن ها می رفت و می گفت : من غذای چربی(غذای لذیذ و خوبی )  خورده ام  و دست به سبیل خود می کشید تا آنان سبیل و لب های او را ببینند و تصدیق کنند که راست می گوید . ولی این یک روی سکه بود شکم آن مرد از گرسنگی به سر و صدا در آمده بود. روزها به همین منوال گذشت و آن مرد با سبیل چربش لاف می زد که من این را می خورم و آن را می خورم از قضا روزی گربه ای آمد و دنبه را به دهان گرفت و گریخت . پسر کوچک آن مرد از ترس اینکه پدرش او را سرزنش کند با شتابزدگی به مجلس خوش گذرانی پدر رفت و گفت : پدر ! گربه ای  آمد و آن دنبه را که هر روز صبح سبیل خود را با آن چرب می کردی با خود برد . که در این هنگام خنده حاضران بلند شد  و آن مرد بسیار شرمنده شد  اما بعضی از اهل مجلس با ترحم و  به راستی و درستی با او برخورد کردند و غذای مناسبی به او دادند  .آن مرد که لذت راستی و صداقت را چشید،  خودنمایی و دغل بازی را کنار گذاشت و با صداقت و راستی زندگی کرد.

راستی را پیشه خود کن مدام         تا شوی در هر دو عالم نیک نام

 

 تاریخ آخرین ویرایش:شنبه 27 بهمن 1386 08:02 ق.ظساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو